Friday 25 November 2016

TPC-A, TPC-B, TPC-C

Вследствие на все по-голямото използване на компютъра при обработка на транзакции в сферата на бизнеса, все по-важна става възможността за справедливо сравнение помежду им. С такава цел през 1988 година е създаден Съвет по оценка на производителността при обработка на транзакции (TPC – Transaction Processing Perfomance Council), който представлява безпристрастна организация. Всяка организация или компания може да стане член на TPC след плащане на встъпителната вноска.


За сега членове на TPC са почти всички по-крупни производители на апаратни платформи и програмно осигуряване за автоматизацията на комерсиални дейности. За сега TPC е създал три тестови пакета за осигуряване на обективно сравнение на различните системи при обработка на транзакциите и планира да създаде нови оценяващи тестове.

В компютърната индустрия терминът транзакция (transaction) може да означава почти всеки вид взаимодействие или обмен на информацията. В света на бизнеса транзакция има напълно определен смисъл: комерсиален обмен на товари, услуги или пари. В сегашно време всички бизнес транзакции се изпълняват с помощта на компютъра. Най-характерен пример за това е системата за управление на отчетите, системата за резервиране на авиобилети и банкови сметки. Затова необходимостта от стандарти и тестови пакети за оценка на такива системи все повече се увеличава. До 1988 г. е нямало общо съгласие относно методите за оценка на системите за обработка на транзакциите. Широко са се използвали два тестови пакета : Дебит/Кредит и TPI. Те обаче не позволявали да се подсигури адекватна оценка на системата: липсвали са пълни спецификации; не са давали обективни проверяеми резултати; не съдържали пълни описания на конфигурациите на системите, техните стойности и методите на тестването им; не осигурявали обективното сравняване на една система с друга.
За да се решат тези проблеми е била създадена организацията ТРС, чиято основна задача е точното определение на тестовите пакети за оценка на системите за обработка на транзакциите и базата данни, а също така за разпространение на обективни проверуеми данни в промишлеността.

ТРС публикува спецификации на тестови такети, които регулират въпросите, свързани с работата на тестовете. Тези спецификации гарантират, че потребителите ще имат данни за сравнение на производителността на изчислителните системи. Макар реализацията на спецификациите на оценяващите тестове от този тип ИТ технологии да е оставена на усмотрение на индивидуалните спонсори на тестовете, самите спонсори, обявяващи резултатите ТРС, са длъжни да представят ТРС детайлни отчети, документиращи съотведствието на всички спецификации. Тези отчети в частност включват конфигурацията на системите, методика на калкулиране на цени, диаграми за значение на производителността и документация, показваща че теста съответства на изискването атомарност, съгласуваност, изолиране и надеждност (ACID – atomicity consistency isolation and durability), които гарантират че всички транзакции от оценяващия тест се обработват по нужния начин.
Работата на ТРС се ръководи от Съвет на Пълния Състав (Full Council), който взема всички решения. Всяка компания участник има един глас, а за да се приеме всяко едно решение трябват 2/3 от гласовете. Управляващия комитет (Steering Committee), състоящ се от петима представители, избиращ се всяка година, надзирава работата на администрацията на ТРС, поддържа и осигурява всички направления, предлага членовете на Състава на Пълния Съвет и Управителния комитет.

В състава на ТРС има два типа подкомитети: постоянен подкомитет, който управлява администрацията на ТРС, осъществява връзка с обществеността и осигурява излизането на документацията; и технически подкомитет, който се формира за разработки на предложения по оценителните тестове и разпускащ се след изпълнение своята дейност.

Тестове ТРС

ТРС определят и управляват форматите на няколко теста за оценка на производителността OLTP (On – line – Transaction Processing), включващи тестовете TPC-A, TPC-B и TPC-C. Както отбелязахме, създаването на оценяващи тестове е отговорност на организацията, изпълняваща този тест. ТРС се използва само до толкова, че при създаването на оценяващия тест да се използват определени условия. Затова споменатите тестове ТРС не са характерни тестове за оценка производителността на базата от данни. Системата от релационни бази от данни се явява ключов компонент на повечето системи, обработващи транзакции.
Следва да се отбележи, че както и всеки друг тест, нито един тест ТРС не може да измери производителността на системите, която е приемлива за всички възможности след обработка на транзакциите, но тези тестове действително могат да помогнат на потребителя справедливо да сравни приличащите си системи. Но когато потребителите правят покупка или планират такова решение, те трябва да знаят, че никой тест не може да замени конкретната му приложна задача.
Източник: http://itnews.bg/

No comments:

Post a Comment